windows_10

آموزش تعمیر ویندوز ۱۰ با دستور DISM

یکی از برنامه های کاربردی در ویندوز ۱۰ دستور dism یا همان Deployment Image Servicing and Managment میباشد.اگر به هر دلیلی دستور sfc نتوانست مشکلات ویندوز شما را برطرف سازد شما میتوانید از دستور DISM استفاده کرده و فایلهای سیستمی ویندوز را بررسی کنید تا در صورتی که فایلی خراب شده بود با نسخه سالم آن جایگزین شود.

به صورت کلی سه گام برای تعمیر ویندوز ۱۰ با دستور dism وجود دارد:

گام اول: بررسی وضعیت سلامت ( CheckHealth )

در این گام دستور dism  به ما میگوید که آیا در سیستم خرابی وجود دارد یا نه

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

تعمیر ویندوز 10 با دستور DISM

گام دوم: اسکن سلامت (ScanHealth)

برخلاف پارامتر Checkhealth که فقط خطاهای موجود را تشخیص میداد پارامتر ScanHealth کل ویندوز را برای پیدا کردن خطاها بررسی میکند از اینرو حداقل ۱۰ دقیقه زمان برای بررسی کامل سیستم صرف خواهد شد.

DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth

 تعمیر ویندوز 10 با دستور DISM

گام سوم: بازیابی سلامت (RestoreHealth)

بعد از بررسی کامل سیستم با پارامتر های CheckHealth و ScanHealth نوبت به بازیابی سلامت ویندوز میرسد برای این منظور میبایست از دستور dism به همراه پارامتر RestoreHealth استفاده نمو

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

 

 3

زمانیکه از دستور DISM به همراه پارامتر ScanHealth برای تعمیر ویندوز ۱۰ استفاده میکنید، DISM سعی میکند از طریق Windows Update فایلهای که صدمه دیده اند را تعمیر کند. اما اگر به هر دلیلی اجزای Windows Update صدمه دیده باشد، آنوقت باید برای دستور DISM یک منبع معتبر را مشخص کنید تا DISM بتواند از طریق آن منبع، فایلهای خراب شده را تعمیر کند.

شما میتوانید برای دستور DISM یک منبع معتبر مشخص کنید تا DISM از طریق آن فایلهای سیستمی خراب شده را با فایلهای سالم جایگزین کند. برای این منظور میتوانید از پارامتر /Source بعد از پارامتر /RestoreHealth استفاده کنید.این منبع می تواند CD یا  فلش   باشد که فایل نصب ویندوزمان بر روی ان وجود دارد

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /Source:F:\Sources\install.wim

شما باید بجای F:\Sources\install.wim آدرس منبع دانلودی ویندوز خود را وارد کنید.

همانطور که در دستور بالا مشاهده میکنید بعد از پارامتر RestoreHealth از پارامتر Source: استفاده شده و در جلوی آن آدرس فایل Install.wim مشخص شده است. (فایل Install.wim فایل اصلی نصب ویندوز میباشد) توجه کنید این فایل میتواند با فرمت های Install.wim یا Install.wsm یا Install.esd باشد.

اگر میخواهید DISM فقط از منبعی که برای آن مشخص نموده اید فایلهای مورد نیاز را دریافت کند باید بعد از پارامتر Source: از پارامتر LimitAccess نیز استفاده کنید.

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth /Source:F:\Sources\install.wim /LimitAccess

?همچنین از طریق لینک زیر می توانید در کانال تلگرام ما عضو شوید :)

تعمیر ویندوز 10 با دستور DISM netspot netsp0t

نظرات