mikrotik-snmp

آموزش راه اندازی سرویس SNMP در میکروتیک

مانیتورینگ از مهمترین بخش های پیکره بندی شبکه های کامپیوتری است و اساسا یکی از پارامتر های ارزیابی حرفه ای بودن یک شبکه و ادمین آن از نظر اینجانب برقراری سرویس مانیتورینگ است . مانیتورینگ کمک میکند درک بهتری از وضعیت شبکه خود داشته باشیم و در صورت وجود قطعی قبل از همه مطلع شویم .

در روتر میکروتیک سرویسی با نام SNMP وجود دارد که برای مانیتور کردن روتر میکروتیک کاربرد دارد، و خود ما هم از این سرویس استفاده زیادی می‌کنیم، اما خطرات حمله به این سرویس هم زیاد است که باید جانب احتیاط را رعایت کنیم، بهترین کار این است که از ورژن آخر SNMP استفاده کنیم و رمز عبور قوی برای آن در نظر بگیریم.

راه اندازی سرویس SNMP در میکروتیک

 

راه اندازی سرویس SNMP در میکروتیک

به مانند شکل بالا وارد Winbox و بعد وارد مسیر IP » SNMP شوید.

راه اندازی سرویس SNMP در میکروتیک

در شکل بالا اگر سرویس برای شما فعال نیست با کلیک بر روی گزینه Enabled آن را فعال کنید و بعد بر روی Communitiens کلیک کنید تا شکل بالایی آن ظاهر شود، در شکل بالایی یک گزینه با نام Public مشاهده می‌کنید، بر روی آن دو بار کلیک کنید تا شکل زیر ظاهر شود:

راه اندازی سرویس SNMP در میکروتیک

در شکل بالا اول از همه به جای نام Public یک نام جدید و منحصر به فرد وارد کنید، بعد از آن در قسمت Addresses آدرس کلی شبکه داخلی خود را وارد کنید بعد در قسمت Security گزینه authorized را انتخاب کنید و در پایین صفحه گزینه‌های MD۵ و DES را انتخاب و در آخر رمز عبور مناسبی را برای آن‌ها وارد کنید و بر روی OK کلیک کنید.

راه اندازی سرویس SNMP در میکروتیک

در شکل بالا و در صفحه اول سرویس SNMP نام مورد نظر به لیست اضافه شده است، مهمترین گزینه در این قسمت این است که در قسمت Trap Version گزینه ٣ را انتخاب کنید تا در حالت امنیتی کامل قرار گیرید، از این به بعد برای دسترسی به سرویس SNMP نیاز به اسم جدید و رمز عبوری دارید که در قسمت قبل وارد کردیم، برای مانیتور کردن میتوانید از نرم افزار PRTG استفاده کنید.

همچنین از طریق لینک زیر می توانید در کانال تلگرام ما عضو شوید :)

راه اندازی سرویس SNMP در میکروتیک netspot netsp0t

 

نظرات