linux-shut-down

آموزش نصب tcp ping در لینوکس

یکی از پرکاربردترین دستورات مهم در شبکه برای تست اتصال tcp ping می باشد . فرض کنید که شما دسترسی به یک سایت اینترنتی خاص را ندارید ولی دوست شما به شما می گوید که من به راحتی این سایت را باز می کنم . در این موقع شما چکاری برای اطمینان از اتصال سایت و بالا بودن آن می توانید انجام بدهید.

با استفاده از این دستور یک پیغام به مقصد ارسال و در صورت تائید پاسخ به کاربر نمایش داده می شود . با استفاده از پینگ می توان اتصال بین دو سیستمی که در شبکه هستند را بررسی کرد و از نتایج بدست آمده مشکل یا کاری که مد نظر است را انجام داد .

طرز كار ping بدین صورت است كه ابتدا بسته ICMP Echo Request را به سمت كامپیوتر مقصد ارسال می كند. اگر كامپیوتر مقابل این بسته را دریافت كند بسته ای به نامه ICMP Echo Reply را به سمت مبدا ارسال می كند و خبر دریافت پاكت اطلاعاتی اولیه را بطور خودكار می دهد. بطور پیش فرض تعداد ارسال بسته Echo Request چهار عدد است كه در صورت استفاده از سوئیچ –t این تعداد بیشتر خواهد گردید. در صورتیكه روز خوبی را داشته باشید و ارتباط شما برقرار باشد پاسخ Reply را دریافت خواهید كرد و در غیر این صورت به پیغام Time out مواجهه خواهید شد و خب با این وضعیت باید دلیل عدم ارتباط را كه ممكن است ناشی از مشكلات كارت شبكه و یا لینك فیزیكی شبكه باشد را بیابید.

اما گاهی ما علاوه بر IP  ممکن است بخواهیم Port  های یک سیستم هم تست کنیم و ببینیم که کدام پورت ها باز است برای همین از دستور tcpping در linux  استفاده می کنیم

نصب tcp ping

برای نصب دستور tcpping  ابتدا tcptraceroute   را نصب میکنیم

To install tcptraceroute on Debian/Ubuntu:
$ sudo apt-get install tcptraceroute

To install tcptraceroute on CentOS/REHL, first set up RepoForge on your system, and then:
$ sudo yum install tcptraceroute

 سپس فایل tcpping را دانلود می کنیم

$ cd /usr/bin
$ sudo wget http://www.vdberg.org/~richard/tcpping
$ sudo chmod 755 tcpping

 حال به سادگی می توانیم هر port  را که می خواهیم  ping  کنیم

 نصب tcp ping در لینوکس

 

?همچنین از طریق لینک زیر می توانید در کانال تلگرام ما عضو شوید :)

نصب tcp ping در لینوکس netspot netsp0t

نظرات