دیسک‌ها در لینوکس

بررسی مشخصات سخت افزار در خط فرمان لینوکس

در لینوکس دستورات مختلفی برای بررسی مشخصات سخت افزار سیستم وجود دارد. برخی از این دستورات اطلاعات جامع و کاملی در مورد تمام سخت افزار های متصل به سیستم را در اختیار ما قرار می‌دهند و  برخی دیگر فقط به یک بخش اختصاص داشته و برای مثال اطلاعات CPU را نمایش می‌دهد. که در ادامه این آموزش به بررسی بعضی از این دستورات می پردازیم.

مشخصات سخت افزار در خط فرمان لینوکس

دستور lscpu

با این دستور می‌توانید مشخصات CPU خود را مشاهده کنید.

lscpu مشخصات سخت افزار در خط فرمان لینوکس

 دستور lspci

با این دستور می‌توان لیست تمام باس‌های PCI و اجزای متصل به آن‌ها را مشاهده کنیم  (مانند کارت شبکه، SATA controller، کارت گرافیک، پورت USB، آداپتور VGA و …).

lspci مشخصات سخت افزار در خط فرمان لینوکس

دستور lshw

با استفاده از این دستور اطلاعات کاملی از سخت افزار سیستم به دست می آوریم. دستور lshw اطلاعات زیادی در اختیار ما قرار می دهد. ما می‌توانیم با بکارگیری پارامتر short-خروجی این دستور را به صورت خلاصه و در قالب مشخصی مشاهده نماییم.

lspci مشخصات سخت افزار در خط فرمان لینوکس

دستور lsscsi

با این دستور می توان مشخصات هارد دیسک و CD ROM  را مشاهده کرد.

lsscsi مشخصات سخت افزار در خط فرمان لینوکس

دستور lsusb

این دستور مشخصات USB controller ها و جزییات مربوط به دستگاه‌های متصل به آن‌ها را نمایش می‌دهد. این دستور به صورت پیش فرض اطلاعات مختصری در اختیار کاربر قرار می‌دهد.با استفاده از پارامتر -v می‌توان خروجی کامل تری مشاهده نمود.

 lsusb

 

دستور inxi

اطلاعات جامع و کاملی را از منابع مختلف موجود در سیستم جمع آوری کرده و این مشخصات را به صورت ساده و شکیل نمایش می‌دهد. به صورتی که کاربران غیر حرفه‌ای نیز به راحتی می‌توانند آن‌ را بخوانند. این ابزار به صورت پیش فرض در اکثر توزیع‌های لینوکس نصب نمی‌باشد. پس در ابتدا باید آن را نصب کنیم. 

inx

شما همچنین می‌توانید با بکار گیری پارامترهای Fx- ، اطلاعات کاملی از سیستم خود بدست آورید.

 دستورdmidecode

نحوه‌ی کار این دستور با سایر دستورات کمی متفاوت است. این ابزار اطلاعات سخت افزار را از جدول DMI (جدول SMBIOS) در سیستم خوانده و آن‌ها را در یک قالب ساده و خوانا به کاربر نمایش می‌دهد. (این جدول شامل مشخصات قطعات سخت افزاری سیستم و همچنین شماره سریال و نسخه‌ی BIOS می‌باشد).

با اجرای این دستور مشخصات کاملی از سیستم در اختیار شما قرار می‌گیرد. به منظور فیلتر کردن بخش خاصی از این خروجی باید از پارامتر -t استفاده کرده و تعیین نماییم که به اطلاعات کدام قطعه سخت افزاری نیازمندیم.شما می‌توانید بجای واژه‌ی processor، از واژه‌ی memory استفاده نمایید. (با اجرای دستور dmidecode -t تمام آپشن‌های آن نمایش داده می‌شود).

 

 

 dmidecode

 

?همچنین از طریق لینک زیر می توانید در کانال تلگرام ما عضو شوید :)

مشخصات سخت افزار در خط فرمان لینوکس netspot netsp0t

نظرات