تکینگی فناوری 2

تکینگی فناوری

۹ پیش بینی تکان دهنده برای زندگی در سال ۲۰۴۵

۱-شتاب پیشرفت فناوری و تغییرات در شیوه زندگی انسان، به گونه ای که امور و روابط انسانی بصورتی که امروز می شناسیم دیگر امکانپذیر نخواهد بود.

۲-انفجار هوش: استفان هاوکینگ اخیرا در مصاحبه ای گفته که “اگر هوش مصنوعی در طراحی هوش مصنوعی بعدی از انسان پیشی گیرد، آنوقت ما با یک انفجار اینتلیجنس روبرو خواهیم شد که تفاوت هوش مصنوعی با ما از تفاوت ما با حلزون نیز بیشتر خواهد بود”.

۳-احتمال کنترل شدن بشر بوسیله ماشین: آلن تورینگ در سال ۱۹۵۱ گفته بود که زمانی که ماشینها شروع به تفکر کنند مدت زمان زیادی طول نمیکشد که فرایند کنترل محیط اطرافشان را آغاز کنند. ماشنیها نمی میرند و اگر با یکدیگر به تبادل تجربه بپردازند بسیار سریع کنترل اوضاع را در دست خواهند گرفت.

۴-برخی معتقدند که همانطور که ما از شاخه homo sapiens شروع به رشد کرده و جانشین انسان اولیه شدیم، روباتها نیز از دل بشر امروزی بیرون آمده و نسل بعدی موجودات متفکر را بوجود خواهند آورد.

۵-هوش مصنوعی ممکن است دیگر وجود انسان را بدون استفاده ببیند. ایلان ماسک میگوید که هوش مصنوعی اگر به حال خود رها شود از بمب اتمی هم خطرناکتر است.

۶-رابین هانسن از دانشگاه جورج میسون معتقد است که بشریت تا بحال دو انقلاب را تجربه کرده است. یکی انقلاب کشاورزی و دیگری انقلاب صنعتی. انقلاب بعدی ” تکینگی فناوری ” است که از حیث ابعاد و میزان تاثیر با آن دو قابل قیاس نیست. انقلاب تکنولوژی میتواند رشد اقتصادی در کره زمین را ناگهان تا ۲۵۰ برابر افزایش دهد.

۷-اگر همه چیز خوب پیش برود ما میتوانیم تمام بیماریها، پیری و در نهایت مرگ را از فرهنگ لغت انسان پاک کنیم. چه بسا این روزها (هر روزه) نخستین انسانهای جاودانه تاریخ دارند بدنیا می آیند بدون آنکه خود خبر داشته باشند.

۸-تا ۲۰ سال دیگر میتوانیم با ارسال نانوباتها به درون مغز انسان نسبت به استخراج و زیپ کردن اطلاعات و خاطرات اشخاص از عزیزان از دست رفته شان و ترکیب این اطلاعات با اطلاعات بدست آمده از DNA مردگان، یک ورژن ویرچوال از آنان بسازیم.

۹-و تا ۲۰ سال دیگر ۷ میلیارد مغز انسان از طریق کلاود به یکدیگر متصل میشوند. یادگیری در لحظه صورت میگیرد و هر شخص با کل دانش بشری فقط یک کلیک فاصله دارد.

تکینگی فناوری 1

به ادعای کورزویل، تکینگی فناوری در سال ۲۰۴۵ رخ می دهد

ری کورزویل، مدیر بخش مهندسی گوگل و آینده نگری مشهور با سابقه پیش بینی های بسیار دقیق میباشد. از ۱۴۷ مورد پیش بینی کورزویل از دههٔ ۱۹۹۰ میلادی، ۸۶ درصد آنها صحت داشته است.وی پیشبینی کرده هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۹ با موفقیت آزمون تورینگ را پشت سر گذاشته و به درجه ای برابر با هوش انسان خواهد رسید. همچنین گفته تکینگی فناوری را هم برای سال ۲۰۴۵ پیش بینی کرده ام که طی آن، با ادغام هوشی که ساخته ایم، هوش موثر خود را تا یک میلیون برابر افزایش خواهیم داد. کامپیوترها تا سال ۲۰۲۹ از هوشی در سطح انسان برخوردار خواهند بود. تکینگی فناوری نقطه ای در زمان است که تمامی پیشرفت های موجود در فناوری – به ویژه هوش مصنوعی – به پیدایش دستگاه هایی منجر خواهد شد که باهوش تر از انسان باشند.

همه میدانند که وقتی ماشین ها باهوش تر از انسان عمل نمایند، بر جهان حکمفرمایی خواهند کرد. بسیاری از بزرگان و مشاهیر علم و فناوری از قبیل استیون هاوکینگ، ایلان ماسک و حتی بیل گیتس وقوع چنین آینده ای را هشدار می دهند.

فرضیه ای وجود دارد که می گوید پیشرفت فناوری به گونه ای پیش خواهد رفت که روزی، هوش مصنوعی از هوش انسانی پیشی گرفته و سبب به خطر افتادن جان انسان ها خواهد شد. ربات ها دیگر به انسان ها نیازی نخواهند داشت و ما صرفا موجوداتی عقب افتاده خواهیم بود که جلوی دست و پای ربات ها برای پیشرفت را گرفته ایم.

در سال ۱۹۶۵، یک ریاضیدان دیگر پیش بینی کرد که ربات ها بالاخره قادر خواهند شد تا ماشین های بهتری نسبت به خودشان بسازند. وی گفت اگر به یک ماشین فوق هوشمند اجازه تفکر بدهید، از هر انسان باهوش دیگری پیشی خواهد گرفت.

از آنجایی که طراحی یکی از همین فعالیت های فکری است، بنابراین یک ماشین فوق هوشمند قادر خواهد بود تا نمونه های بهتری بسازد و این روند پشت سر هم رخ می دهد، در نتیجه شاهد انفجار هوش مصنوعی خواهیم بود.

نکته اینجاست که ماشین فوق هوشمندی که حالا خودآگاه تصمیم به طراحی ماشین دیگر گرفته، آخرین اختراع بشر خواهد بود و پس از آن انسان ها نقشی در تولید نخواهند داشت و همه چیز به عهده هوش مصنوعی خواهد بود. حتی استیفن هاوکینگ هم در رابطه با این مسئله شدیدا نگران است.

در آن زمان همه چیز به غایت رسیده اما هیچ کس نیست که از آن بهره ای ببرد…

?همچنین از طریق لینک زیر می توانید در کانال تلگرام ما عضو شوید :)

تکینگی فناوری netspot netsp0t

نظرات