%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa%db%8c-%d8%ac%d8%a7%d9%84%d8%a8-%d9%88-%d9%85%d9%87%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%af-gps

نکاتی جالب و مهم در مورد GPS

سيستم مکان يابي جغرافيايي جهاني يا همان GPS با شيوع استفاده از گوشي هاي هوشمند به سرعت در سراسر جهان و از سوي کاربران مختلف مورد استفاده قرار گرفته است و اکنون روزمره در نرم افزارهاي مبتني بر نقشه و جهت يابي از اين ابزار استفاده مي شود، ولي گويا کاربران از اين ابزار که به وفور از آن استفاده مي شود، اطلاعات اندکي دارند.

به نظر مي رسد، کاربران گوشي هاي هوشمند، اين روزها جزو پر استفاده ترين افراد از GPS هستند و از آن بر روي ابزارهايي نظير نقشه هاي گوگل و بسياري از بازي ها استفاده مي کنند. 

گفته مي شود، تا سال ۲۰۱۹ تعداد نرم افزارها و بازي هايي که از GPS استفاده ميکنند به دو برابر ميزان فعلي خواهد رسيد اما GPS نگراني هايي را نيز براي کاربراني که به امنيت و حريم خصوصي خود اهميت زيادي مي دهند، به همراه دارد.

در اين جا چهار نکته اساسي در مورد GPS را يادآور مي شويم که شما نيز به عنوان يکي از کاربران استفاده کننده از اين ابزار بايد از آن ها اطلاع داشته باشيد.

جي پي اس(GPS) براي اولين بار در آمريکا ساخته شد در واقع اصالت ابزار GPS به ايالات متحده بازمي گردد که براي اولين بار اين ابزار در پايگاه نيروي هوايي «شريور» در کلورادو مورد استفاده قرار گرفت. اين ابزار با استفاده از ۲۴ ماهواره مخابراتي و جهت يابي و همچنين با استفاده از پايگاه هاي دريافت داده بر روي زمين ساخته شده است.

آزمايشگاه تحقيقاتي نيروي دريايي آمريکا از سال ۱۹۶۰ تجربيات فراواني را با ماهواره هاي موقعيت يابي داشته است و در همان زمان، نيروي هوايي و زميني ايالات متحده نيز مشغول به کار بر روي تکنولوژي هاي موقعيت يابي ماهواره اي خاص خود بوده اند. نيروي هوايي و دريايي ايالات متحده در سال ۱۹۷۴ اقدام به راه اندازي برنامه مشترک خود تحت عنوان NAVSTAR کردند و اين تکنولوژي از آن زمان تا کنون پيشرفت هاي فراواني داشته است.

در سال ۲۰۰۰ بيل کلينتون، رئيس جمهور وقت ايالات متحده GPS را عمومي ساخت و اعلام کرد که از اين پس شهروندان آمريکايي از محدوديت هاي استفاده از GPS رهايي پيدا مي کنند و خواهند توانست موقعيت هاي جغرافيايي را بر اساس تکنولوژي ماهواره اي با دقت ده برابر بيشتر از سابق تخمين زده و شناسايي کند.

در نتيجه، ديگر دولت ايالات متحده بابت استفاده از GPS از نهادهاي مختلف و شهروندان آمريکايي هزينه اي دريافت نکرد و به اين ترتيب بود که تحولي بزرگ در سيستم هاي مبتني بر GPS چه در حمل و نقل و چه در بازي ها رخ داد و تا به امروز نيز ادامه پيدا کرده است.

اين در حالي است که ساير کشورها از جمله روسيه، چين و برخي کشورهاي اتحاديه اروپا در حال کار بر روي نسخه هاي مخصوص به خود از GPSهستند تا وابستگي خود به ايالات متحده را در اين خصوص کاهش دهند. در واقع روسيه سيستم موقعيت يابي جغرافيايي مبتني بر ماهواره خود را همزمان با GPS با نام GLONASS عرضه کرد و اين سيستم تا اواسط دهه ۲۰۰۰ به حالت عملياتي رسيد؛ اما با اين همه، هنوز سيستم GPS پوشش جغرافيايي بهتري از GLONASS داشت.

همچنين سيستم مشابه اتحاديه اروپا با نام «گاليله» قرار است تا سال ۲۰۲۰ تمامي سطح کره زمين را پوشش دهد و احتمالا بسيار دقيق تر ازGPS نيز خواهد بود، زيرا قادر به موقعيت يابي سانتي متري است. همچنين سيستم موقعيت ياب جغرافيايي چين نيز تا سال ۲۰۲۰ تکميل خواهد شد.

جي پي اس(GPS) حتي وقتي گوشي شما خاموش باشد نيز فعال است.

نکته جالب در مورد سيستم GPS اين است که مي توان از آن به عنوان يک شاهد براي وقوع جرايم در موقعيت هاي جغرافيايي استفاده کرد. موارد متعددي در استفاده از GPS در دادگاه ها موجود است؛

يکي از دلايل اين موضوع اين است که سيستم GPS حتي در زماني که گوشي هوشمند کاربر خاموش باشد، هنوز قادر به رصد موقعيت جغرافيايي است. دليل واضح است: برخي از گوشي هاي هوشمند حتي وقتي خاموش شوند، عملکردهاي محدودي را همچنان صورت مي دهند. در نتيجه براي از کار انداختن کامل GPS لازم است، باتري گوشي به طور کامل خارج شود.

همچنين براي مواردي که کاربر نخواهد از طريق GPS رصد شود، گزينه هايي وجود دارد. يکي از مؤثرترين آنها قرار دادن گوشي در حالت Airplane Mode است؛ اما اين حالت نيز بر روي همه گوشي هاي هوشمند جوابگو نيست. اين در حالي است که هکرها قادرند حالت Airplane Mode را بر روي گوشي کاربر جعل کنند، در حالي که گوشي واقعا بر روي اين حالت قرار ندارد.

از سوي ديگر، موضوع اطلاعاتي که با فعال کردن GPS از روي دستگاه شما خوانده ميشود نيز با اهميت است. بيشتر کاربران دقيقا درک درستي از ميزان اطلاعات و ماهيت اطلاعاتي که با فعال کردن GPS در اختيار يک نرم افزار قرار مي دهند، ندارند و لذا لازم است تا قبل از صدور مجوز براي نرم افزارها در راستاي دسترسي و کنترل GPS گوشي، به دقت اطلاعاتي را که توسط آن نرم افزار خوانده مي شود، بررسي کنيد.

جهت يابي مبتني بر GPS همواره دقيق نيست.

واقعيت اين است که GPS همواره و صد در صد دقيق نيست و مي تواند کاربران را در موقعيت هاي ناخواسته و حتي خطرناک قرار دهد. شواهد زيادي از گم شدن کاربران در استفاده از GPS گزارش شده است که شايد معروف ترين آنها ماجراي سال ۲۰۰۹ در نشنال پارک کليرفنيا در نوادا باشد که طي آن يک زن به همراه کودک شش ساله خود براي پنج روز گم شدند و قبل از آن که پارکبان ها به کمک آنها برسند، کودک شش ساله جان خود را از دست داده بود. دليل گم شدن اين دو نفر اطلاعات اشتباهي بود که از طريق GPS گوشي در مورد جهت يابي به آنها داده شده بود.

فناوري GPS مي تواند مغز ما را دچار تحول کند.

از آنجايي که GPS يک پديده نوظهور است، هنوز دانشمندان و محققان اطلاعات درستي از اثرات آن بر مغز انسان ندارند؛ اما تحقيقات اخير نشان مي دهد، اتکا به GPS براي مغز انسان به هيچ وجه مناسب و مفيد نيست.

بر اساس يک تحقيق در سال ۲۰۰۰ که از سوي محققان بريتانيايي صورت گرفته است، اتکاي بسيار زياد به استفاده از GPS مي تواند منجر به مختل شدن بخش «هيپوکامپ» در مغز انسان شود. اين بخش در مغز مسئوليت تجزيه و تحليل و پردازش داده هاي مربوط به جهت يابي بيروني و فضايي را بر عهده دارد.

اين امر ناشي از آن است که اتکا به GPS قدرت مغز ما براي تصويرسازي از نقشه و جهت يابي را به شدت کاهش مي دهد و منجر به آن مي شود که به مرور زمان استفاده بيش از حد از جی پی اس باعث کوچک شدن بخش «هيپوکامپ» در مغز شود. اين موضوع با مطالعه بر روي مغز شانزده راننده تاکسي در لندن مطرح شده است.

همچنین از طریق لینک زیر می توانید در کانال تلگرام ما عضو شوید :)

نکاتی جالب و مهم در مورد GPS netspot netsp0t

 

نظرات