download (4)

چگونه در ۵ مرحله یک شبکه خانگی داشته باشیم؟!

ممکن است در خانه هر یک از ما دستگاههای مختلفی وجود داشته باشد و یا حتی ممکن است بعضی ها را هدیه گرفته باشیم، ولی موضوع این است که ما چگونه می توانیم دستگاههای خانگی خود را با هم شبکه کنیم ؟!

در این مقاله تلاش دارم شما را با مراحل ساخت یک شبکه خانگی آشنا کنم. شاید به نظر شما سخت باشد ولی می توانم این نوید را به شما بدهم که  به راحتی و به آسانی می توانید در طی ۵ مرحله یک شبکه خانگی امن و مدیریت شده داشته باشید.

اولین قدم : اتصال روتر

روتر درگاه ورودی بین اینترنت و شبکه خانگی شما است و همچنین به این وسیله امکان اتصال دستگاه های مختلف در داخل شبکه شما به یکدیگر، فراهم میشود.

همانطور که میدانید روتر ها انواع مختلفی دارند که بهترین انتخاب برای روتر میتواند سری n802.11 باشد. البته شما باید قبل از این مطمئن شوید که دستگاههایی که میخواهید شبکه کنید( که اصطلاحآ کلاینت گفته میشود )، آداپتور n802.11  را داشته باشند. خوشبختانه Laptop  و Netbook  های جدید از این آداپتور برخوردارند. برای Laptop  و Netbook  های قدیمی تر میتوانید از آداپتور های تطبیقی سری n   استفاده کنید. پس از انتخاب کردن روتر مناسب باید مرحله بعدی را اجرا کنید که وصل کردن مودم اینترنت  به روتر است.برای این کار مودمی که شرکت ارائه کننده اینترنت (ISP Provider  )  برای شما آماده کرده است را با استفاده از کابل اترنت  (Ethernet  Cable)به روتر خود وصل کنید.

 • ابتدا باید کابل را خارج کنید و یا آن را خاموش کنید. مودم را نیز خاموش نگه دارید.
 • روتر بیسم را روشن کرده و کابل شبکه را به یکی از پورت ها که معمولا با کلمه “اینترنت” یا “ون) ( WAN ” مشخص شده است ، متصل کنید.
 • سر دیگر کابل را به مودم اینترنت وصل کرده و آن را روشن کنید.
 • تا زمانی که سیگنال قوی و مناسب از طریق اتصال ون بروی مودم و روتر ایجاد نشده ، هیچ یک از دستگاها مانندLaptop  یا  Tabletرا متصل نکنید.

این نکته نیز قابل ذکر است که میتوانید کابل اترنت را خودتان نیز درست کنید. اگر مایل به یادگیری آن هستید پست های بعدی را حتما دنبال کنید تا نحوه درست کردن کابل اترنت را بیاموزید.

دومین قدم : دسترسی به اینترفیس روتر و قفل کردن آن

قدم بعدی دسترسی به اینترفیس ( interface ) روتر میباشد. که بعضی ها در اصطلاح به آن مدیریت کنسول( console )  نیز می گویند. برای انجام این کار باید توسط Laptop  به روتر وصل شده و وارد اینترفیس آن شوید. نحوه عملکرد به این صورت است که روتر ها از قبل توسط یک آدرس اینترنتی (IP )  ، حساب ادمین (admin ) و پسورد به صورت  پیش فرض راه اندازی شده اند. برای مثال اغلب روترهای سیسکو و لینکسیس دارای آدرس اینترنتی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ و اکانت پیش فرض ادمین با نام “admin” وپسورد “admin” میباشد. کاری که شما باید انجام دهید این است که تنظیمات آی پی (IP ) لپ تاپ  خود را تغییر دهید تا با این نوع روتر ها هماهنگ شده و بتوانید برای اعمال تنظیمات، به آنها متصل شوید. در این صورت است که شما خواهید توانست توسط لپ تاپ به نرم افزار روتر دسترسی پیدا کرده و تنظیمات لازم را اعمال کنید. پس در ابتدا کابل اترنت را به یکی از پورت های لن ( LAN ) بروی روتر(اکسس پوینت)  و سر دیگر آن را به پورت اترنت لپ تاپ متصل کنید. در سیستم عامل های ویندوز ۷  وارد  Control Panel  شوید سپس وارد بخش Network and Internet  شده و Network and Sharing Center را انتخاب کنید.

 • در قسمت سمت چپ پنجره ، بروی گزینه Change adapter settings کلیک کنید.
 • بروی گزینه Local Area Connection کلیک راست کنید و بخش Properties را انتخاب کنید.
 • در این قسمت به دنبال گزینه Internet Protocol Version 4 (TCP/IP v4)  بگردید و در نهایت بروی آن کلیک کنید تا پنجره جدیدی برای شما باز شود.
 • در این پنجره گزینه Use the following IP address: را انتخاب کرده و اطلاعات مربوطه را درست مانند تصویری که در اختیارتان است ، وارد کنید.
 • بعد از اینکه این تنظیمات را انجام دادید مرورگر خود را باز کرده و آدرس ( در این مثال ) اینترفیس سیسکو / لینکسیس را به این صورت وارد کنید :  http://192.168.1.1 و به جای نام حساب ( account name ) کلمه ” admin ” و به جای پسورد نیز کلمه ” admin ” را بنویسید. حالا شما قادر هستید تا تنظیمات امنیتی و دیگر تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کنید.

بیشتر روترها از همین آدرس اینترنتی ، نام حساب و پسورد استفاده می کنند. در جدول زیر تعدادی از متداول ترین آنها را مشاهده می کنید. اما مستندات روتر شما می تواند این اطلاعات را به طور دقیق تری در اختیارتان قرار دهد.

Router Address Username Password
۳Com http://192.168.1.1 Admin admin
D-Link http://192.168.0.1 admin ۱۲۳۴۵
Cisco/Linksys http://192.168.1.1 admin admin
Netgear http://192.168.0 admin password

سومین قدم : تنظیمات امنیتی و آدرس دهی اینترنتی

در این مرحله میخواهیم تنظیمات مربوط به SSID  و آدرس دهی اینترنتی ( IP Addressing ) را انجام دهیم. داشتن امنیت مناسب و صحیح یک الزام است در غیر اینصورت باید منتظر شخصی باشید که از پهنای باند شما استفاده میکند و یا حتی به داده های شما دسترسی دارد! آدرس دهی اینترنتی مهم است چون این آدرس توسط دستگاههای داخل شبکه شما برای برقراری ارتباط با یکدیگر به وسیله روتر ، مورد استفاده قرار میگیرد.شما همه این تغییرات ساده را میتوانید با استفاده از مدیریت روتر که بر روی اینترفیس هایش دارد، انجام دهید و اکثرا این تنظیمات ساده بر روی تنظیمات پایه ای روتر انجام می شود.

 • رمز عبور پیش فرض حساب ادمین را تغییر دهید.در برخی از روتر ها شما مجبور هستید به محض وارد شدن در بخش تنظیمات اولیه، این تغییرات را اعمال کنید اما برخی دیگر اینگونه نیستند. این تنظیمات برای رمز عبور معمولا در سربرگ (tab) سیستم یا صفحه مربوط به خود اینترفس میباشد.شما میتوانید با وارد کردن یک رمز عبور جدید در فضای خالی،آن رمز را تعیین کنید.
 • نام پیش فرض روتر خود را تغییر دهید.این همان نامی است که شما در هنگام جستجوی اینترنت بیسیم (Wi-Fi) با آن مواجه می شوید.از یک نام خاص استفاده کنید که بقیه همسایگان تا به حال از آن استفاده نکرده باشند.
 • برای روتر خود یک رمز عبور قوی انتخاب کنید! شما میتوانید رمز عبوری با ۸ الی ۶۳ حرف بسازید.دقت داشته باشید که از حروف کوچک و بزرگ به همراه عدد های مختلف در رمز عبور خود استفاده کنید. تعیین رمز عبور مناسب مهم است و به همین دلیل قصد دارم در پست های بعدی به این مطلب نیز به طور دقیق بپردازم.
 • IP روتر خود را عوض کنید.بسیاری از هکرها ،IP ایی که به صورت پیش فرض بر روی اکثر روتر ها مشخص شده است را میدانند به همین دلیل بهتر است که IP آنرا تغییر دهید.به عنوان مثال از ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ به ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۳ تغییر دهید.
 • اتصال لپ تاپ خود را قطع کنید و آنرا ریستارت کنید.بعد از بالا آمدن ویندوز شما باید بتوانید تغییرات ایجاد شده در روتر خود را مشاهده کنید یعنی باید نام روتر و رمز عبور آن تغییر کرده باشد و بتوانید به روتر خود وصل شوید.تبریک میگویم،شما موفق شدید اما هنوز تنظیمات تمام نشده پس با ما همراه باشید.

چهارمین قدم : تنظیمات مدیریت و اشتراک گذاری

حال که تنظیمات اولیه شبکه تمام شده ، باید راه دسترسی افراد مختلف به داده ها و اطلاعات داخل شبکه را فراهم کنید. در سیستم عامل ویندوز ۷ این کار با ساختن یک  HomeGroup امکان پذیر است که راه دوستانه ( user-friendly ) ساختن یک Workgroup است.

HomeGroup گروهی از کامپیوتر ها در شبکه خانگی را شامل می شود که قابلیت اشتراک گذاری فایل ها و پرینتر را در اختیار شما قرار می دهد. استفاده از آن اشتراک گذاری را ساده تر می کند. شما می توانید عکس، موزیک، ویدئو، اسناد و پرینتر را با دیگران در شبکه به اشتراک بگذارید البته دیگران نمی توانند فایل هایی که شما به اشتراک گذاشته اید را تغییر دهند مگر اینکه خودتان اجازه دهید. می توان امنیت این شبکه را با استفاده از رمزگذاری بالا ببرید  و همچنین قادر خواهید بود  در هر زمانی که می خواهید آن رمز را دوباره تغییر دهید. کامپیوتر های داخل شبکه نیز باید سیستم عامل ویندوز ۷ داشته باشند . HomeGroup روی تمامی نسخه های این سیستم عامل قابل اجراست. البته در نسخه های Starter و Home Basic تنها می توانید عضو یک شبکه خانگی شوید . این بدین معناست که نمی توانید یک HomeGroup بسازید.

 • وقتی که یک لپ تاپ را برای اولین بار به شبکه وصل می کنید، از شما خواسته می شود تا محل شبکه را تعیین کنید. مطمئن شوید که محل را ” شبکه خانگی ”  انتخاب کرده اید .( برای چک کردن آن به بخش  Network and Sharing Center بروید ) چون HomeGroup تنها بروی شبکه های خانگی قابل استفاده است!
 • وارد Control Panel شوید و بروی گزینه  Create a HomeGroup کلیک کنید. سپس به بخش Control Panel  تمامی دستگاههایی که می خواهید باهم شبکه شوند،بروید و گزینه Join now را بزنید. ( اینها همان دستگاهایی هستند که از قبل به صورت فیزیکی و یا بیسبم به شبکه خانگی شما متصل شده اند.)
 • مادامی که مراحل ساختن و یا عضو کردن در شبکه را انجام می دهید ، می توانید کتابخانه ها، عکس ها، فایل ها و فولدرهایی  که می خواهید به اشتراک بگذارید را انتخاب کنید.
 • اگر شما شبکه ای با نسخه های مختلفی از ویندوز دارید، باید یک  Workgroupاستاندارد بسازید. منوی استارت را باز کنید بروی گزینه My Computer   کلیک راست کنید و وارد بخش Properties  شوید. در قسمت System Properties سربرگ  Computer Nameرا انتخاب کنید. گزینه Change  را کلیک کرده و Workgroup  را انتخاب کنید. در نهایت دکمه Ok  را کلیک کنید تا تغییرات اعمال گردد. همین کار را بروی تمامی کامپیوتر های داخل  شبکه نیز انجام دهید.

 

پنجمین قدم : ساختن حساب کاربری

در بیشتر شبکه های تجاری کاربران توسط نام حساب کاربری و رمز عبور خود به شبکه دسترسی پیدا می کنند تا بتوان کنترل کرد که چه کسی و در چه زمانی وارد شبکه شده است. حساب کاربری قابلیت کنترل دسترسی کاربران را فراهم میکند. به عنوان مثال ممکن است اطلاعاتی بر روی شبکه قرار گیرد که عده ای اجازه دسترسی به آنرا داشته باشند اما عده دیگر مجاز به استفاده از آن نباشند! شاید کاربری تنها قابلیت خواندن فایل ها را داشته باشد درحالیکه کاربر دیگر میتواند تغییراتی را نیز در آن ایجاد کند.

برای داشتن چنین قابلیت هایی در شبکه  با ساختن ” حساب کاربری ” به سادگی میتوان دسترسی ها را مدیریت و کنترل کرد.

 • در Control Panel سیستم عامل ویندوز ۷ ، گزینه User Accounts  را انتخاب کنید که به شما اجازه اعمال تغییرات را می دهد.
 • برای اضافه کردن دیگر کاربران در قسمت User Accounts  بر روی گزینه Manage User Accounts کلیک کرده و وارد سربرگ Advanced شوید.
 • در پایین بخش Advanced User Management گزینه Advanced را کلیک کنید تا  Local Users and Groups باز شود.
 • برای اضافه کردن Users یا Groups  به شبکه خود ، بروی هر کدام از این گزینه ها راست کلیک کنید.
 • اگر شما گروهی از افراد را در شبکه خود دارید و می خواهید دسترسی به داده ها و اطلاعات را کنترل کنید لازم است که برای فایل ها و فولدر ها اجازه دسترسی ایجاد کنید. بنابراین  برای هر عضو خانواده یک حساب کاربری بسازید سپس بروی فولدر مورد نظر راست کلیک کنید . وارد بخش Properties   شوید و سربرگ Sharing   را انتخاب کنید. در این قسمت عضوی را که میخواهید به فولدر دسترسی داشته باشد را اضافه کنید و اعضای دیگر را نیز محروم کنید. همچنین میتوانید بروی هر کدام از کتابخانه ها راست کلیک کنید و با اضافه کردن عضو مورد نظر، اجازه دسترسی را به آن بدهید. بروی پرینتر کلیک راست کنید و در سربرگ Sharing   دسترسی ها را تنظیم کنید.

اگر شما قادر به انجام تمامی مراحل و قدم ها شده اید توانسته اید شبکه ای کاربردی، امن و قوی ایجاد کنید. تبریک می گویم شما موفق شدید!

ودر آخر باید این جمله را اضافه کنم که : به دنیای شبکه و سیسکو خوش آمدید!!

نظرات

 • سیما
  پاسخ دادن

  سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون
  من با یک مشکل برخورد کردم در رابطه با ایجاد home group
  روی join now کلیک و رمز رو وارد می کنم اما از رمز ایراد میگیرد!!! ممنون میشم راهنمایی کنید

  • محمد حسین اسماعیلی پور

   سلام
   احتمالا رمز شما ساده هست مثلا ۱۲۳ باید یک رمز با تعداد کارکتر بالا و ترکیبی از حروف و اعداد و حروف خاص استفاده کنید 😉