ISR

Cisco ISR – Integrated Services Router

سیسکو دیوایس هایی دارد به نام ISR

این دیوایس ها یک سری سرویس ها را داخل خودشان دارند مانند برخی از میکروتیک ها که فایروال دارند.

سری ۸ هستند : ۸۰۰ ، ۱۸۰۰ ، ۲۸۰۰ …

ISR 1

در هر سری تعداد اینترفیس ها و ماژول هایی که روی آن دیوایس هست متفاوت می باشد.

سیسکو روتر های خودش را بر اساس توان و امکانات و ویژگی های هر کدام به سه دسته کلی تقسیم کرده است Branch ، network edge ، service provider

که ISR ها داخل دسته Branch هستند.یکی از ویژگی های این سری از روتر ها کنسول آن است که بصورت USB است و دیگر نیازی به رابط کنسول به سریال نخواهید داشت. البته درایور آن فعلاً فقط برای Windows قابل Download است.

در حال حاضر سری جدید این روتر ها سری ۹ است که یک OS بیشتر ندارد ، یک OS مشترک بین همه آنها هست که همه ی feature ها را هم به صورت پیش فرض دارند اما باید License آنها را بخریم تا فعال شود.این لایسنس ها مادام العمر بوده و پس از گذشت زمان ، expire نمی شوند. با این وجود سیسکو لایسنس های ۶۰ روزه نیز به صورت رایگان ارائه می دهد تا آن را بر روی روتر نصب کنید و از قابلیت های آن اطمینان حاصل نمایید و در صورت تمایل برای ادامه ی استفاده از آن بعد از ۶۰ روز باید لایسنس آنرا خریداری نمایید.امکان فعال سازی چهار نوع لایسنس بر روی IOS universal وجود دارد. این لایسنس ها IPBase، Data، UC و SEC نام دارند. به طور پیش فرض لایسنس IPBase بر روی تمامی IOS های Universal نصب شده است.

قیمت لایسنس های آن حدوداً بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ دلار است.

isr 2

برخی از ماژول های روتر ISR :

ماژول Cisco content engine : برای این است که یک هارد دیسک ( Gig40 ، ۶۰ Gig … ) به آن وصل می کنیم نقش Cash Server را بتواند برای ما بازی کند.

ماژول NAM : Cisco Network Analysis Module برای کنترل ترافیک است.

 

نظرات