DynDns

DDNS یا Dynamic DNS چیست ؟

درشبکه ها دسترسی ریموت (از راه دور ) ، به سرورهای داخلی و یا کنترل دوربین ها از طریق اینترنت با استفاده از IP استاتیک یا ثابت امری لازم و ضروری برای تمامی مدیران IT محسوب می شود . اما در شرایطی که IP ثابت نداشته باشیم و این IP به صورت داینامیک باشد ، مودم با هر ریست و یا هر بار connect و disconnect شدن ارتباط، IP جدیدی را از ISP دریافت می کند . راهکاری که معمولا برای این کار استفاده می‌شود خرید IP استاتیک از سرویس دهنده اینترنت (ISP) است . این راه حل برای استفاده های معمولی و خانگی کمی هزینه بر است . یکی از راهکارهای مناسب برای اینکار استفاده از DDNS می باشد. DDNS که مخفف کلمه Dynamic DNS هست دقیقا مثل DNS عمل می کند با این تفاوت که هر زمانی که IP شما تغییر کند IP جدید را به سرور خبر می دهد و سرور از این به بعد IP جدید را به رکورد DNS شما اختصاص می دهد یعنی به طور داینامیک رکورد مربوطه را آپدیت می کند .

97650-how-ddns-works

این کار می تواند از طریق روتر شما ، یک نرم افزار روی سیستم شما یا به هر روشی که سرور DDNS شما ساپورت می کند انجام شود . noip.com یکی از سایت هایی است که تا ۳ hostname این سرویس را رایگان ارائه می دهد. dyndns.ir هم یک سایت ایرانی است که این سرویس را ارائه می دهد .
شما با استفاده از noip.com هم مشکل تغییر IP خود را برطرف می کنید و هم یک دامنه رایگان از این سایت می گیرید ( example.ddns.net ) که از این به بعد می توانید همه ی کارهای خود را تنها با حفظ کردن این دامنه انجام دهید .

نظرات