دیسک‌ها در لینوکس

File system در لینوکس

File system :

یکی از مباحث مهم و کاربردی در سیستم عامل لینوکس میباشد، دلیل اهمیت این موضع به خاطر کاربرد گوناگون از سیستم عامل لینوکس بین کاربران است.

برای ریختن فایل روی دیسک اولین کاری که باید انجام داد پارتیشن بندی هست . بعد از پارتیشن بندی مستقیم ما نمی توانیم فایل را روی دیسک بریزیم باید یک رابطی وسط قرار بگیرد که ما به این رابط File system می گوییم ؛ چون هر فایلی فقط دیتا نیست، چیزهای دیگری کنار خود دارد مثلا permission آن فایل چیست جنس آن فایل چه می باشد و … که ما به آن METADATA می گوییم. فایل سیستم این موارد را بررسی می کند.

نکته : File System اگر وجود نداشته باشد شما فقط قادر هستید دیتا را روی هارد دیسک بریزید که این چنین فایلی وجود ندارد. مثلا Filename یک metadata می باشد.

نکته : در لینوکس همه چیز در قالب فایل هست یعنی سخت افزار شما وقتی مثلا USB وصل می کنیم فلش یا … را در قالب یک فایل میشناسد. همه چیز فایل هست حتی سخت افزار.

نکته : در لینوکس ما چیزی به نام پسوند نداریم مثلا TEXT.txt کلا یک فایل می باشد نه یک متنی به نام TEXT

انواع مختلف File system :

  • (NTFS 2) FAT   ۳) ext  ۴) reiserfs  ۵) exfs  ۶) JFS 7) vmfs  ۸) HFSD 9) BTRFS (B-tree Filesystem

اگر کار نرمال و معمولی با سیستم انجام می دهید بهترین فایل سیستم (ext version4) می باشد (ext4)

مهم ترین تفاوت ورژن ۲ ext با نسخه ۳ برمی گردد به قابلیت JORNALING  ؛ ورژن ۲ JORNALING ندارد ولی ورژن ۳ JORNALING را دارد.

Jornaling  :

این قابلیت باعث میشود اگر  یک فایل روی سیستم باز باشد و برق قطع شود و  کامپیوتر خاموش گردد دیتا آن فایل از بین نرود.

نکته : EXT3 و EXT4  تفاوت چندانی باهم ندارد بیشتر ورژن ۴ برای از بین بردن محدودیت های حجمی ورژن ۳ منتشر شده.

Reiserfs  : مخصوص فایل های کوچک هست و مناسب برای فایل های کوچک هست که تعداد زیادی دارند .

نکته : بهترین مکانی که از reiserfs می توان استفاده کرد cash server می باشد.

Cash Server : نرم افزاری می باشد که بین اینترنت و یوزر های آن قرار می گیرد و زمانی که یک یوزر یک اطلاعاتی را درخواست میدهد سراغ دیتا میرود آن را cash می کند و در اختیار یوزر قرار میدهد . این باعث میشود اگر یک یوزر دیگر همین دیتا را درخواست کرد این مرحله دوباره انجام نشود و آنی تحویل یوزر درخواست کننده  داده شود؛ درنتیجه مصرف پهنای باند پایین می آید و سرعت بالا می رود.

XFS : برای جاهای که فایل های بزرگ و حجیم داریم بهتر است از این FileSystem استفاده کنیم ودر پارتیشن های بزرگ بهتر عمل می کند.

JFS :  یک فایل سیستم حرفه ای می باشد و متعلق به شرکت IBM می باشد ولی برای استفاده باید تیون کرد .

Btrfs  : یک فایل سیستم جدید می باشد و از سال ۲۰۱۷ روی تمامی نسخه های لینوکس قابل استفاده می باشد نقطه قوت آن این است که تمامی ضعف های فایل سیستم های قبلی را رفع کرده.

SWAP :

کار SWAP به این صورت می باشد اگر شما ۱ گیگابایت رم داشته باشید و این ۱ گیگابایت را پردازش ها پرکرده باشد و شما پردازش جدیدی داشته باشید. SWAP یک بخش از هارد را در نظر می گیرد و این پردازش را روی هارد نگه می دارد . (هیچ پردازشی روی هارد انجام نمی شود و همه پردازش ها باید روی رم انجام شود) و بعد می آید اگر پردازشی روی رم شما متوقف شده و هنوز روی هارد هست با این پردازش جدید جایگزین میکند تا پردازش جدید انجام شود.

همچنین از طریق لینک زیر می توانید در کانال تلگرام ما عضو شوید :)

CBTNET

نصب نشدن پکیج

نظرات