ios-logo

نحوه نصب IOS روتر های سیسکو

IOS های دیواس های سیسکو به صورت رایگان در اینترنت موجود هستند.

همانطور که می دانید روتر های سیسکو مدل های مختلفی دارند. بهترین روتر سیسکو مدل ۷۲۰۰ این شرکت میباشد . شما تنها کافی است که   IOS  این مدل را دانلود کرده، بروی روتر نصب کنید و تمامی سناریو های خود را با استفاده از این روتر کانفیگ کنید. در هنگام دانلود، فایل آنرا در جای مشخصی بروی کامپیوتر خود ذخیره کنید چون بعدها برای دسترسی به آن، به آدرسش نیاز دارید.

برای دانلود IOS های سیسکو اینجا را کلیک کنید.

وارد نرم افزار GNS3 شوید و به منوی Toolbar  در بالای صفحه بروید. بر روی گزینه edit  کلیک کرده و در منوی ظاهر شده، گزینه   IOS images & hypervisors  را انتخاب کنید. درست همانند شکل زیر :

پنجره ای باز خواهد شد . به قسمت Setting   بروید و در بخش  Image file  روی قسمتی که با فلش علامت گذاری شده کلیک کنید و محل ذخیره سازی IOS ای که دانلود کرده بودید را پیدا کنید  و در نهایت دکمه Save   را بزنید.

همانطور که در شکل معلوم است، IOS   جدید شما در این مکان اضافه خواهد شد.

و حالا نصب IOS  به پایان رسیده است و شما میتوانید از روتر خود استفاده کنید.

نحوه روشن کردن روتر:

از منوی سمت چپ، روتر ۷۲۰۰ را drag  و درقسمت سفید رنگ و خالی صفحه آن را drop  کنید.

نکته: در صورتی که روتر دیگری را انتخاب کردید مطمئن شوید که قبل از این IOS   آنرا نصب کرده باشید، در غیر این صورت به شما اجازه انجام کار را نمی دهد و error   خواهد داد.

حال بروی روتر کلیک راست کرده و از منوی باز شده گزینه  start  را کلیک کنید تا روتر روشن شود.

البته راه دیگری نیز برای روشن کردن روتر وجود دارد به این صورت که از قسمت بالای صفحه ، زیر منوی toolbar   بر روی  مثلث سبز رنگ کلیک کنید. از اینجا نیز می توان روتر را روشن کرد اما توجه داشته باشید که این کار اصلا توصیه نمی شود چون تمامی روترهایی که در صفحه هستند با هم روشن می شوند و این باعث می شود به cpu   کامپیوتر شما فشاربسیار زیادی وارد شود. پس هرگز از این قسمت روتر ها را روشن نکنید.

نظرات