linux-shut-down

Maybe ابزاری برای اجرای کامندهای لینوکس بدون اجرای واقعی

Maybe بدون اجرای واقعی کامندها، به شما می‌گوید که یک کامند یا اسکریپت چه کاری انجام می‌دهد؛ Maybe ابزاری کوچک است که بدون این‌که بگذارد کامند واقعاً کاری انجام دهد، آن‌را برای شما اجرا می‌کند. Maybe به زبان پایتون نوشته شده‌ است و از لایبرری python-ptrace برای اجرای کامندهایی که تحت کنترل ptrace هستند استفاده می‌کند. 

این ابزار به شما لیستی از عملکردهایی که قرار است بوسیلهٔ آن کامند اجرا شوند نشان داده و سپس شما می‌توانید انتخاب کنید که آیا مجوز اجرای آن عملکردها را می‌دهید یا خیر. به بیان ساده‌تر، وقتی از میبی برای اجرای کامندی استفاده می‌شود، این ابزار باعث می‌گردد که آن کامند باور کند واقعاً کاری که قرار است انجام دهد را انجام می‌دهد درحالی‌که در عمل، تمام عملکردهایش توسط Maybe مسدود شده و از انجام آن‌ها جلوگیری می‌گردد.

بنابراین به‌عنوان مثال، اگر یک بش اسکریپت طولانی برای اجرا دارید، می‌توانید آن‌را توسط میبی اجرا کنید و لازم نیست نگران حذف شدن یک سری دایرکتوری مهم از سیستم‌تان یا انجام عملکردهای مشکوک توسط آن اسکریپت باشید.

آیا Maybe کاملا امن است؟
دولوپر میبی -Philipp Emanuel Weidmann- ادعا نمی‌کند که اجرای همه‌چیز با این ابزار کاملاً امن است؛ درواقع، وی اصلاً ادعای زیادی در این‌باره ندارد چراکه به‌نظرش بهتر است که Maybe را برای اسکریپتی که می‌شناسید (و توسط خودتان نوشته شده) استفاده کنید.

بنابراین هیچ‌وقت نباید از Maybe برای اجرای کدی غیرقابل اطمینان بر روی سیستم اصلی‌تان استفاده کنید چراکه این احتمال وجود دارد تا Maybe نتواند تمام عملکردهایی که کامندتان سعی در اجرای آن‌ها دارد را مسدود کند. از همین رو بعضی از آن عملکردها هنوز هم می‌توانند حتی با اجرا شدن توسط Maybe، آسیب‌هایی جدی‌ به سیستم‌تان وارد کنند.

نصب Maybe


برای نصب این ابزار روی سیستم‌عامل اوبونتو، شما به ستاپ محیط پایتون بر روی سیستم‌تان، با کامند pip احتیاج دارید. سپس برای نصب Maybe از کامند زیر استفاده کنید:

pip install maybe

maybe

و به همین سادگی ‌می‌توانید استفاده از Maybe را آغاز کنید.اما در بعضی از دستورات دارای ضعف هایی هست

👈همچنین از طریق لینک زیر می توانید در کانال تلگرام ما عضو شوید :)

اجرای خودکار دستورات در linux netspot netsp0t

نظرات