map-virtualbox-shared-folder-windows-ft

Share کردن فایل بین سیستم عامل اصلی و ماشین مجازی

به احتمال زیاد برایتان پیش آمده است که با استفاده از نرم افزارهای ماشین مجازی مثل Virtual Box یا VM Ware Workstation روی سیستم عاملتون ماشین مجازی نصب کرده باشید وحالا بخواهید یکسری از فایل ها و پوشه ها را از روی سیستم عامل اصلی یا اصطلاحا سیستم عامل Host (میزبان) به سیستم ماشین مجازی یا همان سیستم Guest (مهمان) انتقال دهید یا برعکس.

در این مطلب قصد داریم نحوه share کردن و به اشتراک گذاری فایل ها بین سیستم عامل اصلی و ماشین مجازی را از طریق نرم افزار محبوب Virtual Box آموزش دهیم، با ما همراه باشید …

ماشین های مجازی شبیه به Container های ایزوله شده هستند در نتیجه سیستم عامل های Guest در ماشین های مجازی به فایل سیستم های سیستم اصلی هیچ گونه دسترسی ندارند بنابراین می بایست یک پوشه مشترک در برنامه هایی مثل Virtual Box یا VM Ware Workstation ایجاد کنیم تا براحتی بتوانیم فایل ها را بین دو سیستم به اشتراک بگذاریم.

در واقع با اینکار به سیستم عامل ماشین مجازی کمک کردیم که پوشه به اشتراک گذاشته شده را شبیه به پوشه اشتراک شبکه فرض کند و دقیقا شبیه به پوشه های اشتراک گذاری در شبکه به Shared Folder ایجاد شده بر روی کامپیوتر دسترسی پیدا می کند.

VirtualBox

ویژگی Shared Folder در نرم افزار Virtual Box‌ بر روی هر دو سیستم عامل های Guest ویندوز و لینوکس شبیه به یکدیگر کار می کند. برای استفاده از این ویژگی می بایست یک Guest Additions بر روی ماشین مجازی Guset نصب نمایید. برای این منظور بر روی تب Devices کلیک کرده و در حالیکه ماشین مجازی در حال کار کردن است بر روی گزینه Insert Guest Additions CD image کلیک کرده و شروع به نصب آن بر روی ماشین مجازی نمایید.

virtualbox1

سپس بر روی تب Machine کلیک کرده و به قسمت Setting ماشین مجازی رفته و گزینه Shared Folders را انتخاب نمایید.

در اینجا شما می‌توانید هرگونه پوشه ای که از قبل ساخته‌ و به اشتراک گذاشته اید را مشاهده نمایید. چنانچه از قبل پوشه‌ای نساخته‌ باشید به طور کلی میتوان گفت در این بخش شما دو نوع پوشه اشتراکی خواهید دید. نوع اول پوشه‌های دائمی‌ یا اصطلاحا (Permanent Folders) است که تا زمان حذف نشدن به عنوان پوشه اشتراک گذار، فایل‌‌ها را به اشتراک می‌گذارد و نوع دوم پوشه‌های موقتی (Transient Folders) هستند که به محض ریستارت کردن یا خاموش کردن ماشین مجازی حذف می‌شوند.

 virtual box 3 share کردن

برای اضافه کردن Shared Folder جدید می‌توانید بر روی دکمه Add کلیک کنید یا با کلیک راست بر روی لیست موجود گزینه Add Shared Folder را انتخاب نمایید. Folder Path نیز مسیر ایجاد  پوشه به اشتراک گذاری شده در سیستم‌عامل میزبان را مشخص می کند، دقت نمایید نام این پوشه به همان شکلی است که در  سیستم‌عامل مهمان ظاهر می‌شود.

به صورت پیش‌فرض ماشین مجازی دسترسی کامل خواندن/نوشتن (Read/Write) را به پوشه اشتراکی می‌دهد. اما اگر می‌خواهید ماشین مجازی تنها بتواند فایل‌های سیستم‌عامل میزبان را از طریق پوشه اشتراک گذاری شده بخواند یا امکان انتقال فایل یا ایجاد فایل را نداشته باشد گزینه Read-only را تیک بزنید.

همچنین اگر تیک گزینه Auto-mount را بزنید، سیستم‌عامل مهمان موجود در ماشین مجازی به صورت خودکار هرگاه که بوت می‌شود ویژگی اشتراک پوشه را نیز فعال می‌کند. گزینه Make Permanent نیز باعت می‌شود پوشه اشتراکی تبدیل به پوشه پیش‌فرض در ماشین مجازی شود.

virtual box 4 share کردن

چنانچه از سیستم‌عامل ویندوز در ماشین مجازی استفاده می‌کنید، شما باید پوشه اشتراکی را همچون یک فایل اشتراک شبکه ببینید. همانند شکل زیر بخش Network را انتخاب کنید و به دنبال VBOXSRV بگردید.

virtual box 5 share کردن

همچنین می‌توانید بصورت Command line و با استفاده از چند دستور این پوشه را مونت کنید.

در ویندوز با استفاده از دستور زیر و جایگذاری NAME با اسم پوشه اشتراک گذاری شده خود می توانید اینکار را انجام دهید:

 

net use x: \\vboxsvr\NAME

 

در لینوکس هم با استفاده از دستور زیر و جایگذاری NAME با اسم پوشه اشتراک گذاری میتوانید اینکار را انجام دهید، مسیر mnt/folder/ نیز مسیر پوشه اشتراکی میباشد. باید قبل از استفاده این دستور، پوشه را ساخته باشید.

mount -t vboxsf NAME /mnt/folder

 

virtual box 7 share کردن

 

در مطالب بعدی نحوه اشتراک گذاری با استفاده از نرم افزار VMWare Workstation را آموزش خواهیم داد.

منبع: howtogeek 

همچنین از طریق لینک زیر می توانید در کانال تلگرام ما عضو شوید :)

share کردن فایل

نظرات

 • ali
  پاسخ دادن

  سلام. خیلی جالب و خوب بود.استفاده کردم. , و مشکل دخیره مطمئن اطلاعات در vmbox oracle5.1.2 حل شد.متشکرم.

 • ali
  پاسخ دادن

  سلام. خسته نباشی .
  یک مشکل هست که سرعت دستیابی به این فولدر خیلی کن است. ایا راه حلی دارد؟